Czytaj skład- czyli czego szukamy, a czego unikamy w kosmetykach

Czytaj skład- czyli czego szukamy, a czego unikamy w kosmetykach

Czytaj skład- czyli czego szukamy, a czego unikamy w kosmetykach

Kosmetyk naturalny czyli jaki?

Kosmetyki naturalne to preparaty do pielęgnacji, w których składach znajdziemy składniki pochodzące z natury- z roślin (zioła, oleje,owoce, kwiaty, warzywa itp.), a czasem od zwierząt (np. wosk pszczeli). Ekokosmetyki zawierają składniki, które powstały bez użycia pestycydów, herbicydów i nawozów sztucznych.

Jednym z certyfikatów kosmetyków organicznych jest ECOCERT, organizacja stawia następujące wymagania aby przyznać certyfikację:

 

 

  • przyjazne dla środowiska procesy produkcji i przetwarzania z poszanowaniem również zdrowia ludzkiego.
  • opracowanie koncepcji zielonych chemikaliów
  • odpowiedzialne wykorzystanie zasobów naturalnych
  • poszanowanie różnorodności biologicznej
  • brak składnika petrochemicznego (z wyjątkiem dozwolonych konserwantów): parabenów, fenoksyetanolu, perfum i barwników syntetycznych
  • brak GMO
  • opakowania nadające się do recyklingu

 

Wszystkie składniki są pochodzenia naturalnego, z wyjątkiem ograniczonej listy zatwierdzonych składników (w tym konserwantów) zatwierdzonych w niewielkiej ilości. Średnio produkty z certyfikatem Ecocert zawierają 99% składników naturalnego pochodzenia. Wyróżnia się również certyfikat  Ecocert Cosmos Organic, w którym co najmniej 95% zawartych w nim roślin to rośliny ekologiczne, a co najmniej 20% składników organicznych jest obecnych w całkowitej formule (10% w przypadku produktów spłukiwanych).

 

Międzynarodowy standard oznaczania składów kosmetyków  INCI ( International Nomenclature of Cosmetics Ingrediens)  zawiera  pełne nazwy składników chemicznych oraz łacińskie nazwy składników naturalnych. Substancje wymieniane są w kolejności od najwyższego stężenia składnika aktywnego do najniższego. Na początku składu znajdziemy bazę kosmetyku, następnie powinny znaleźć się (!) składniki aktywne, a na końcu emulgatory, stabilizatory, konserwanty, substancje zapachowe i barwniki.

Zwróć uwagę na składy produktów pielęgnacyjnych, które nakładasz na swoją skórę każdego dnia. Przed zakupem kosmetyku czytaj jego INCI- taki nawyk pozwoli Ci cieszyć się piękną skórą równocześnie nie szkodząc swojemu zdrowiu oraz środowisku. Kosmetyk naturalny nie musi posiadać certyfikatu, jednak dla osób które nie mają czasu czy chęci do wnikliwej analizy INCI, ułatwia podjęcie decyzji i daje pewność, że skład preparatu jest bezpieczny.

 

 

Jakich składników należy unikać ?

Poniżej przedstawiamy listę niektórych szkodliwych składników kosmetyków, które naszym zadaniem są najmniej korzystnie wpływają na naszą skórę.

 

1.Parafina i oleje mineralne

Związki syntetyczne, pochodne ropy naftowej- w składzie kosmetyków można znaleźć je pod nazwą:

Paraffinum Liquidum, Paraffin, Synthetic Wax, Isoparaffin, Praffin Oil, Mineral Oil, Praffinum Liquidum, Petrolatum, Vaselinum Flavum, Prafin Oil, Cera Microcristallina, Vaseline, Petrolatum

  • Substancje te tworzą szczelny film na skórze hamujący naturalny proces utraty wody z naskórka, co w konsekwencji powoduje przesuszenie skóry
  • Zatykają pory i przyczyniają się do powstawania zaskórników. Szczególnie niekorzystne są dla skór tłustych, łojotokowych.
  • Hamują wymianę gazową i metaboliczną w skórze co przyspiesza starzenie się skóry. 
2.SLS i SLES

(Sodium Lauryl Sulfate, Sodium Laureth Sulfate) detergenty mające działanie pianotwórcze, wykorzystywane w kosmetykach myjących. Podrażniają skórę, stosowane w nadmiarze ( wchodzą w skład wielu preparatów kosmetycznych) mogą osłabić naturalną barierę ochronną skóry.

3.Konserwanty

Są dodawane do kosmetyków aby przedłużyć ich trwałość. Pośród nich znajdziemy parabeny (……….parben) hamujące rozwój grzybów oraz fenoksyetanol hamujący namnażanie bakterii. Inne popularnie występujące konserwanty to: Methylisothiazolinone, Iodopropynyl Butylcarbamate, Triclosan, Tetrasodium EDTA, Disodium EDTA, Imidazolidinyl Urea, Cetylpyridinium Chloride, Chlorhexidine, Cetrimoniumbromide. Konswerwantem jest również formaldehyd głównie stosowanym w szamponach, płynach do kąpieli oraz artykułach higieny jamy ustnej. Jego zastosowanie  w kosmetykach jest ograniczone, ponieważ ma działanie toksyczne oraz prawdopodobnie rakotwórcze.

Wymienione mogą podrażnić skórę i działać alergizująco.

Konserwanty dopuszczane w kosmetykach naturalnych, posiadające certyfikację ECOCERT:

  • Sodium benzoate ( naturalnie wystepuje np. w jabkłkach, żurawinie, jagodach, borówkach)
  • Potassium sorbate ( naturalnie wystepuje w owocach jarzębiny)
  • Citric acid- kwas cytrynowy( naturalnie występuje między innymi w owocach cytrusowych, kiwi, truskawkach, jagodach)
  • Sorbic acid ( występuje naturalnie w oowach jarzębiny)
  • Benzyl alcohol, salicylic acid ( jagody, niektóre zioła i przyprawy są naturalnym źródłem kwasu salicylowego)
  • Dehydroaceti acid

Rolę konserwantów w kosmetykach ekologicznych pełnią również: witamina E (Tocopherol Acetate) i Witamina C (Ascorbic Acid, Ascorbyl Palmitate) oraz olejki eteryczne.

4. Oleje silikonowe

…..methicone,….siloxone, ….silanol,…..silicone.

Tak jak parafina tworzą na skórze warstwę okluzyjną, która może spowodować pogorszenie jakości cery, tworzenie zaskórników i stanów zapalnych.

5. Glikole propylenowe (PPG) i polietylenowe (PEG)

( Z przedrostkiem PPG i PEG oraz końcówką -eth)

np: Ceteareth, Ammonium Laureth Sulfate, Aluminium Chlorochydrate Steareth-20 Merthacrylate Copolymer, Glycereth-5 Lacate itp…, Laureth -2,-3 -4, Gluceth-10.., Maggnesium Oleth Sulfate, Poloxamer 124, Poloxamine, Sodium Myreth Sulfate, Steareth-2, Trideceth-12, Phosphate, PPG-15 Stearate, PEG-40 Sorbitian….

 

 

Wybierajmy kosmetyki bezpieczne dla naszego zdrowia, poprawiające jakość skóry, dające jej moc dobrej jakości składników aktywnych. Większość z wymienionych powyżej składników jest według przepisów prawa bezpieczna w określonych stężeniach, jednak pamiętajmy , że w ciągu dnia nie używamy tylko jednego kremu. Smarujemy dłonie, myjemy, peelingujemy i nawilżamy ciało, pielęgnujemy włosy i skórę twarzy. Istnieje prawdopodobieństwo, że stosując wiele kosmetyków dostarczamy wraz z nimi zbyt duża dawkę konserwantów czy innych mniej służących naszej skórze składników. Wybierajmy kosmetyki które w swoim składzie maja jak najmniej drażniących komponentów, będą ją odżywiać w sposób bezpieczny i nie zatykać porów.