Dlaczego masaże twarzy to konieczny element w profilaktyce przeciwstarzeniowej oraz odnowie biologicznej twarzy?

Dlaczego masaże twarzy to konieczny element w profilaktyce przeciwstarzeniowej oraz odnowie biologicznej twarzy?

Dlaczego masaże twarzy to konieczny element w profilaktyce przeciwstarzeniowej oraz odnowie biologicznej twarzy?

Wystarczy przyjrzeć się anatomii… Pod naszą skórą znajduje się około 70 mięśni twarzy, naczynia żylne, tętnicze, limfatyczne, nerwy oraz kości czaszki. Na wszystkie te struktury wpływa masaż…w rożnych formach!

 

Skóra jest jedynie zewnętrzną pokrywą naszej twarzy. Należy dbać o jej kondycję, prawidłowe nawilżenie i odżywienie poprzez stosowanie kosmetyków oraz zabiegów pielęgnacyjnych, jednak bez zadbania o mięśnie i inne struktury będące jej rusztowaniem nie jesteśmy w stanie wpłynąć na znacząca poprawę wyglądu.

Mięśnie mimiczne, inaczej niż inne mięśnie narządu ruchu, nie poruszają kośćmi. Większość z nich ma swój jeden przyczep na elemencie kostnym, a drugi na innym mięśniu. Docierają one do głębokich warstw skóry poruszając nią. Mięśnie te pozwalają na wyrażanie emocji. Z wiekiem niektóre z nich stają się nadmiernie napięte- pozostają w przykurczu ciągnąc za sobą skórę- tak właśnie tworzą się zmarszczki mimiczne. Nadmiernie napięte mięśnie utrudniają pracę układu naczyniowego i chłonnego w obrębie twarzy. Dopływ bogatej w tlen krwi tętniczej i odpływ krwi żylnej, a także przepływ limfy jest utrudniony- tworzą się obrzęki i zastoje.

Przykładem zmarszczek mimicznych będących wynikiem nadmiernego napięcia mięśni są:

  • poprzeczne zmarszczki na czole- wynik hipertonusu mięśnia czołowego
  • tzw. lwia zmarszczka- to wynik nadmiernego napięcia mięśnia marszczyciela brwi
  • pionowe zmarszczki nad ustami- wynik nadmiernego napięcia mięśnia okrężnego ust

Jak masaż wpływa na skórę?

  • Naskórek- usuwa złuszczony naskórek, przyspiesza proces rogowacenia, usprawnia oddychanie skórne poprzez udrożnienie i otwarcie porów skóry, poprawia sprężystość, elastyczność i jędrność
  • Skóra właściwa- poprawia krążenie w obrębie naczyń włosowatych, usprawnia procesy przemiany materii, poprawia elastyczność i sprężystość, przyspiesza obieg krwi i chłonki, a co za tym idzie dostarcza tkankom substancji odżywczych.
  • Tkanka podskórna- poprawia elastyczność, przyspiesza regenerację, przemianę materii, rozluźnia bądź pobudza.

Jak masaż wpływa na tkankę mięśniową?

Pod wpływem masażu wzrasta temperatura w mięśniach, co daje ich lepsze ukrwienie i rozluźnienie nadmiernie napiętych mięśni, rozszerzają się naczynia krwionośne, wzrasta utlenienie, poprawia się elastyczność i sprężystość włókien mięśniowych.

Jak masaż wpływa na struktury kostne?

Odżywia i poprawia ukrwienie kości, usprawnia przyswajanie fosforu i wapnia.

Jak masaż wpływa na układ krwionośny i limfatyczny?

  • Zwiększa przepływ krwi i chłonki – > przyspiesza wchłanianie obrzęków, dostarczanie substancji odżywczych do tkanek, lepsze dotlenienie organów
  • Ułatwia odpływ krwi żylnej i chłonki
  • Wzrasta liczba otwartych naczyń włosowatych

Manualne terapie twarzy, masaże oraz bardziej rozbudowane techniki mają ogromną moc w odnowie biologicznej twarzy…zachęcamy do poddania się tym formom pracy z twarzą, aby przekonać się jak cudowne działanie mają te techniki!